Każdy gracz w Lotto marzy o zdobyciu wielkich wygranych i nie ustaje w wysiłkach, aby znaleźć skuteczne sposoby na zwiększenie szansy na trafne wytypowanie numerów lotto. Gra systemowa, wykorzystanie dodatkowych opcji gry, syndykaty Lotto to tylko niektóre z nich. Od niedawna do dyspozycji graczy pozostaje ponadto możliwość gry online w największe światowe loterie online.

Dzięki temu przed graczem stają otworem rekordowe kumulacje i ogromne wygrane, sięgające niekiedy nawet półtora miliarda złotych. Jedną z najbardziej znanych w Europie loterii jest SuperEnalotto. Jakie są szanse na wygrane w tej włoskiej loterii Lotto?

Aby przeanalizować prawdopodobieństwo zdobycia wygranych I stopnia i niższych, dobrze jest przypomnieć najpierw schemat gry w SuperEnalotto. Gra wymaga skreślenia 6 numerów głównych i jednego numeru Jolly z puli 90 liczb. Grę urozmaicić można opcjonalną grą w Superstar, która wymaga dodatkowo wytypowania jednego numeru z puli 90 liczb. Losowanie SuperEnalotto polega na wylosowaniu 6 numerów i Jolly, a z osobnej puli liczb dodatkowo wyłaniana jest liczba Superstar.

Najwyższa wygrana przypada w udziale temu graczowi, który trafnie wytypuje sześć numerów głównych. Minimalna wygrana I stopnia to 1,3 miliona euro, natomiast brak jest górnego limitu wygranych, a największa dotychczasowa kumulacja wyniosła 177 milionów euro. Szansa na zdobycie takich kwot szacowana jest na 1: 622 614 630. Niższa wygrana przysługuje za trafienie 5 numerów i numer Jolly, a szansa na wytypowanie takiej konfiguracji są równe 1: 103 769 105. Aby zwiększyć pulę na wygrane można typować dodatkowo numer Superstar, który zwiększa wygraną I stopnia o 2 miliony euro, zaś wygraną II stopnia – o milion euro.

Jednak konieczność wytypowania dodatkowej liczby wpływa także na prawdopodobieństwo wygranej, które wyniesie dla wygranej I stopnia 1: 56 035 316 700, zaś szansa na trafienie wygranej II stopnia maleje do 1: 9 339 219 450. Do gracza pozostaje decyzja, czy woli powalczyć o nieco mniejsze wygrane i mieć większe szanse na ich zdobycie, czy postarać się o wygrane wzbogacone o dodatkowe miliony.

Skutecznym sposobem na zdobycie wygranych różnych stopni jest gra systemowa, w której skreślasz od 8 do 11 numerów, a system lotto tworzy z nich wszystkie możliwe zakłady. Powstaje ich naprawdę sporo, a zatem proporcjonalnie wzrasta szansa na wygraną.